Co zrobić kiedy grzejnik w naszym mieszkaniu nie komponuje do mieszkania. Na samym początku powinno się przemyśleć i wyszczególnić gatunki grzejników będących na rynku.
Kategoryzacja grzejników ze względu na:
- materiał z którego są zrobione – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
- miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące
- rodzaj podłączenia – grzejniki z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym sposób oddawania ciepła do pomieszczenia (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
- metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany.
Umieszczane w blokach tzw kaloryfery żeliwne były zakładane we wszystkich lokalach i nikt nic złego w nich nie widział. Grzejniki tego typu niestety nie są estetyczne. Ich istotną korzyścią jest to, że długo dają ciepło, jednak bardzo powoli się nagrzewają. Idealnie działają w ruchu grawitacyjnym. Są to najstarsze grzejniki, które mają chropowata powierzchnię i nie pasują do minimalistycznych wnętrz. Są szczególnie duże i trudne w montażu ale możemy napisać na pewno o nich, że są trwałe. W starych biurach które mają już po 70 lat, rzadko kto wymieniał grzejniki na inne, jest to element który, naprawdę zupełnie nie podlegał wymianie ze względu na wadliwość.
Najrozsądniejszym chyba rozwiązaniem, ale i kosztownym jest ich wymiana na inne np. podłogowe, których nie ma na ścianie a są na podłodze, dzięki takiemu rozwiązaniu nasza przestrzeń się powiększy. Innym wyjściem są tzw osłony na grzejniki. Są one wyprodukowane z surowca, który może być dowolnie ozdabiany, ale również rożnego rodzaju portrety mogą być na nim drukowane. Wtedy nasze wnętrze wygląda nowocześnie, a brzydki stary grzejnik nie rzuca się tak w oczy. Osłony używane są zwłaszcza w mieszkaniach nowych, w których stary żeliwny grzejnik nie komponuje się. Grzejniki zakładane teraz to przede wszystkim grzejniki aluminiowe żeberkowe, które są lekkie i wspaniale spełniają swoją pracę. Posiadają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, dlatego w zależności od wielkości apartamentu można dobrać odpowiednią ilość energii, która wskazana jest do ogrzania naszego apartamentu.
Grzejniki płytowe, które należą do najpopularniejszych i prezentują się bardzo ładnie. Należy jednak zwrócić uwagę, aby grzejniki tego wzorca były robione w Niemczech, a nie były to najpopularniejsze Chińskie rzeczy. Tutaj producenci często nie pozwalają, żeby były one instalowane w łazienkach, powinno się na to zwrócić szczególna uwagę.
Kaloryfery konwektorowe – blaszaną maskownica który pod spodem ma żeliwną rurę powiązaną z radiatorem. Jak sama nazwa ukazuje, wykorzystują one działanie konwekcji, które polega na przepływie dość dużej ilości powietrza z wysoką prędkością. Przy tego typu kaloryferach musimy zaobserwować opadanie kurzu, który może prowadzić zabrudzeniem, gdyż pozostaje on zwęglony. Tego typu kaloryfery konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które stosowane jest jeszcze częściej w salonach czy mieszkaniach. Rury instalowane są w podłodze w różnej odległości jest to zwłaszcza 70 cm do 1,5 metra. Ich rozłożenie powoduje jaka część ciepła później będzie dawana na określony pokój. Rozwiązanie to jest niesłychanie pomocne i atrakcyjne, gdyż posiadając takie ogrzewanie nie musimy już używać standardowych grzejników. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym spora ilość kurzu jest w powietrzu i osadza się w rogach, zatem nie powinno się go stosować w sypialniach.
Kaloryfery drabinkowe, są zasilane tradycyjnie przez wodę, ale również elektrycznie. Można często je spotkać w salonach kąpielowych. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć ściereczki po kąpieli. Są bardzo funkcjonalne i możemy je nabyć w wielu barwach.
Grzejniki ozdobne – są one na pewno modne i przeważnie będą pasowały do naszego wystroju. Prezentuje się one bardzo istotną różnorodnością. Istotnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odbiega od ściany. Musimy na to zdecydowanie zwrócić uwagę, gdyż, aby nie okazało się, że polski ładny innowacyjny obraz w kształcie grzejnika po prostu jest za gruby i nie pasuje do wnętrza. Jest to szczególnie konkretna rola, o której powinniśmy pamiętać. Na co zwrócić również uwagę? Niezwykle istotną kwestią są regulatory, pokrętła przy kaloryferach, dzięki którym ustawiamy temperaturę w domu.
Tutaj istnieją ich dwa gatunki zwykłe oraz termostatyczne wg strony osłona na grzejnik czy maskownica na kaloryfer.
- Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy osiągnąć w domu na taki numer ustawiamy pokrętło, Lecz nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego typu oddziałują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
- Zawór termostatyczny ma prostą formę i składa się z zespołu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ ciepłej wody do grzejnika. Tutaj mamy teraz do działania z mądrym urządzeniem.
Jeśli w pomieszczeniu zastanie osiągnięta temperatura wtedy pokrętło zakręca dopływ ciepłej wody do kaloryfera, który przestaje grzać. Dlatego tegoż typu rozwiązanie jest coraz popularniejsze, al na pewno kosztowniejsze, dlatego jeszcze niewiele kobiet je stosuje. Naprawdę jeśli chcemy mieć komfort w naszym mieszkaniu musimy zastosować tylko zawory termostatyczne. Należy również zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne ale również i gazowe. Działanie ich jest identyczne. Warto tu przemyśleć czy chcemy demontować żeliwne grzejniki i montować nowe, czy postawimy na łatwiejsze i zdobędziemy osłonki. To już wszystko zależy od naszego budżetu oraz czasu. Nabycie osłony na grzejniki jest tanie oraz błyskawiczne. Wystarczy wejść dowolny market internetowy wybrać kolor, który nam odpowiada i zainstalować go później samemu w lokalu, a nasze mieszkanie będzie charakteryzowało się ładnie. W przypadku montażu nowych grzejników musimy zapytać najpierw spółkę, która będzie się tym zajmować jaką moc i model kupić. Moc kaloryferów powinna być precyzyjnie obliczona i zgodna z wielkością lokalu.